Site icon Fantasmarium

Książki sci-fi, które warto przeczytać

Trochę to zajęło, ale w końcu udało mi się stworzyć listę “Książki sci-fi, które warto przeczytać”. Wybrałem ponad 40 najlepszych, według mnie, tytułów z szeroko pojętej fantastyki naukowej, które mogę z czystym sumieniem polecić każdemu fanowi science fiction. Kolejność jest zupełnie przypadkowa. Zapraszam serdecznie do lektury.

PS. Zachęcam również do przeczytania listy książek fantasy, z którymi warto się zapoznać oraz podobnego zestawienia dotyczącego horroru.


1. „Ślepowidzenie” – Peter Watts

“Ślepowidzenie” to jedna z najlepszych książek sci-fi jakie czytałem. Powieść Wattsa zmusza do myślenia (tak w trakcie, jak i po czytaniu), fabuła jest oryginalna i wciąga, a bohaterowie są po prostu niepowtarzalni. Pytania stawiane przez autora zostają z czytelnikiem jeszcze na długo po zakończeniu lektury, co jest niestety zjawiskiem tak rzadkim, jak i pożądanym. Gorąco polecam każdemu fanowi sci-fi i nie tylko. Wspaniała książka i pewniak w każdym rankingu książek science fiction. Zapraszam do lektury recenzji.

Książkę kupić możecie klikając w link.

2. „Echopraksja” – Peter Watts 

„Echopraksja” to bardzo dobra powieść hard sci-fi i godna kontynuacja arcydzieła, jakim jest według mnie „Ślepowidzenie”. Oczywiście, można spotkać się z głosami, że bohaterowie byli tutaj mniej wyraziści niż w przypadku poprzednika, a niektóre wątki nie do końca wykorzystane i do pewnego stopnia jestem w stanie się z nimi zgodzić. Uważam jednak, że bardzo niewiele książek sci-fi mogłoby wyjść obronną ręką z takiego porównania. Warto zatem docenić „Echopraksję” za to, czym jest – pełną wspaniałych pomysłów powieścią hard sf, która pozostaje z czytelnikiem jeszcze na długo po zakończeniu lektury.

Link do dłuższej recenzji.

3. „Stacja Centralna” – Lavie Tidhar

“Stacja Centralna” to jedna z lepszych książek sci-fi, jakie przeczytałem w ostatnim czasie. Pomysły Tidhara są oryginalne i skłaniają do przemyśleń, a jego niepokojąca wizja przyszłości wydaje się nad wyraz prawdopodobna (taką powieścią w założeniu miał być “Hel3”, ale niestety, według mnie, Jarosław Grzędowicz nie podołał temu zadaniu). Pomimo iż fabuła jest dla mnie zazwyczaj jednym z najważniejszych elementów książki, to tym razem, chociaż posłużyła ona zaledwie jako pretekst dla rozważań autora, nie jestem zawiedziony.

Książkę kupić możecie klikając w link.

4. „Problem Trzech Ciał” – Cixin Liu

“Problem trzech ciał” to naprawdę świetna książka hard sci-fi. Historia wciąga od mocnego wstępu, aż do klimatycznego zakończenia, bohaterowie są dobrze skonstruowani, a poruszane tematy skłaniają do przemyśleń. Gorąco polecam! Zachęcam do przeczytania recenzji.

Książkę kupić możecie klikając w link.

5. “Kantyczka dla Leibowitza” – Walter M. Miller

Myślę, że “Kantyczka dla Leibowitza” to idealny przykład na to, że fantastyka naukowa, często traktowana pobłażliwie i niezaliczana do “prawdziwej literatury”, oferuje dużo więcej niż tylko lasery, statki kosmiczne i przerażających kosmitów. Dzieło Millera jest piękną, głęboką powieścią o człowieku, wierze i nauce, po którą powinna sięgnąć każda osoba posiadająca uczucia. Pozwolę sobie zakończyć cytatem z “Posłowia” Witolda Ostrowskiego – W mroku rozpaczy przenikającym książkę widać światełko nadziei. Bo jeszcze do tego wszystkiego nie doszło. I może nie dojść. Dlatego ta powieść jest nie tylko pieśnią rozpaczy, lecz także pieśnią nadziei.

Zapraszam do lektury recenzji.

Książkę kupić możecie klikając w link.

6. „Koniec dzieciństwa” – Arthur C. Clarke

Koniec dzieciństwa Arthura C. Clarke’a to jedna z klasycznych powieści sci-fi i pomimo pewnych problemów z tempem, jak i upływu lat, wciąż bardzo atrakcyjna pozycja dla miłośników fantastyki naukowej. Pomysły przedstawione przez autora zachęcają nas do zastanowienia się nad tym, jak mógłby wyglądać nasz pierwszy kontakt z obcą cywilizacją, gdzie jest nasze miejsce we wszechświecie, czy wreszcie jaka przyszłość czeka nasz gatunek. Zapraszamy do lektury pełnej recenzji.

7. „Kwiaty dla Algernona” – Daniel Keyes

Kwiaty dla Algernona to klasyczna powieść sf, która w żaden sposób nie straciła na aktualności. Przyglądając się życiu Charliego Gordona, trudno nie zastanowić się nad postępującą dehumanizacją nauki i okrucieństwem wobec słabszych, w taki czy inny sposób, ludzi. Książka Keyesa zachęca nas do kwestionowania świata takiego, jakim go widzimy, bycia otwartym na inne punkty widzenia i po prostu zachowanie swojego człowieczeństwa. Od pierwszej strony, aż do wstrząsającego zakończenia Kwiaty dla Algernona są naprawdę wspaniałą, wzruszającą powieścią, po którą powinien sięgnąć każdy miłośnik dobrej literatury, nie tylko fantastyki naukowej. Zapraszam też do lektury pełnej recenzji.

8. „Trzy Stygmaty Palmera Eldritcha” – Philip K. Dick

Trzy Stygmaty Palmera Eldritcha to bez wątpienia jedna z najlepszych książek Philipa K. Dicka oraz prawdziwe arcydzieło fantastyki naukowej. W swojej powieści autor porusza wiele istotnych tematów, takich jak pierwszy kontakt z obcą cywilizacją, poszukiwanie Boga, czy po prostu przyszłość naszego gatunku. Dick, zsyłając na czytelnika przerażające wizje Palmera Eldritcha i kwestionując rzeczywistość taką, jaką ją znamy, zmusza nas do myślenia – co jest chyba najważniejszą cechą naprawdę dobrych książek sci-fi. Jeśli szukacie dobrej, ambitnej fantastyki naukowej, Trzy Stygmaty Palmera Eldritcha na pewno Was nie zawiodą.

Link do pełnej recenzji.

9. “Ubik” – Philip K. Dick

Ubik to, według mnie, bez wątpienia najlepsza powieść Philipa K. Dicka i jedno z arcydzieł fantastyki naukowej, tak bliskie perfekcji, jak to tylko możliwe. Klimat książki jest absolutnie niepowtarzalny, a pytania stawiane przez autora zmuszają do myślenia. Uważam, że Ubik, podobnie jak chociażby Kantyczka dla Leibowitza Waltera Millera, czy Ciemny Las Cixina Liu, to książka, która na zawsze zmienia coś w życiu czytelnika. Zapraszam do lektury pełnej recenzji.

Książkę możecie kupić klikając w link.

10. „Człowiek z Wysokiego Zamku” – Philip K. Dick

Człowiek z Wysokiego Zamku Philipa K. Dicka to zasłużenie jedna z najbardziej uznanych książek fantastyczno-naukowych. Wspaniale skonstruowana fabuła, subtelne wskazówki trzymające czytelnika w ciągłej niepewności i naprawdę niepowtarzalny klimat, to według mnie największe zalety tej powieści. Jeśli jesteście fanami fantastyki albo po prostu lubicie ambitną literaturę – gorąco polecam Człowieka z Wysokiego Zamku.

Książkę kupić możecie klikając w link.

11. „Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” – Philip K. Dick

Blade Runner Philipa K. Dicka to prawdziwe arcydzieło fantastyki naukowej. Autor pokazuje czytelnikom schłamiony, wyniszczony, pełen oszustw świat, w którym odpowiedź na pytanie “co to jest człowiek?” staje się jeszcze mniej oczywista niż kiedykolwiek, a w trakcie lektury cały czas ma się wrażenie, jakby gdzieś zaraz miała pojawić się kurtyna, skrywająca za sobą rzeczywistość.

Książkę kupić możecie klikając w link.

12.„Płyńcie łzy moje, rzekł policjant” – Philip K. Dick

Płyńcie łzy moje, rzekł policjant, nie jest może książką tak dobrą, jak wspomniane wcześniej Człowiek z Wysokiego Zamku, czy Blade Runner, jednakże dzięki ciekawemu pomysłowi i specyficznemu dla autora klimatowi, całość czyta się naprawdę dobrze. Jeśli jesteście fanami Philipa K. Dicka albo świetnie bawiliście się, oglądając Zagubioną autostradę Lyncha, to myślę, że nie powinniście być zawiedzeni. Zapraszam do lektury recenzji.

Książkę kupić możecie klikając w link.

13. „Rozgwiazda” Peter Watts

Rozgwiazda to powieść wyjątkowa i według mnie jedna z ciekawszych pozycji w całym gatunku hard sci-fi. Duża ilość pracy włożona w zbieranie informacji naukowych dotyczących świata wykreowanego przez autora, w połączeniu z jego ogromną wyobraźnią, sprawiają, że książka ta jest prawdziwą perełką fantastyki naukowej. Jeśli szukacie naprawdę dobrego, przemyślanego horroru sci-fi, który zmusi Was do myślenia i nie pozwoli o sobie zapomnieć jeszcze na długo po jego przeczytaniu – gorąco polecam Rozgwiazdę Petera Wattsa. Zapraszam też do lektury pełnej recenzji.

14. “Invisible planets” – zbiór opowiadań pod redakcją Kena Liu

Invisible Planets pod redakcją Kena Liu, to jeden z najlepszych i najbardziej wyrównanych zbiorów opowiadań, jakie miałem okazję przeczytać. Jeśli podobało Wam się Wspomnienie o przeszłości Ziemi Cixina Liu albo po prostu chcielibyście jesteście miłośnikami fantastyki naukowej, w książce tej z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Gorąco polecam i zachęcam do lektury pełnej recenzji.

Książkę kupić możecie klikając w link.

15. „Piorun kulisty” – Cixin Liu

Piorun kulisty Cixina Liu może nie poraża rozmachem i skalą wydarzeń tak jak wcześniejsze książki tego autora, ale wciąż jest to naprawdę dobra powieść hard sci-fi, pełna wspaniałych pomysłów. Wszelkie wady, takie jak choćby nieco prowizorycznie zbudowanie bohaterowie, bledną w obliczu ogromnej wyobraźni pisarza. Powieść ta skłania czytelnika do przemyśleń, które zostaną z nim jeszcze na długo, po ukończeniu lektury – a chyba właśnie o to chodzi, w fantastyce naukowej. Polecam wszystkim fanom twardego sci-fi, a w szczególności miłośnikom twórczości Cixina Liu. Link do pełnej recenzji.

Książkę możecie kupić na Ceneo, klikając w ten link.

16. “Piknik na skraju drogi” – bracia Strugaccy

Piknik na skraju drogi to naprawdę świetna powieść fantastyczno-naukowa, zmuszająca czytelnika do zastanowienia się nad naturą człowieka oraz jego miejscem we Wszechświecie. Jeśli szukacie ambitnej, prowokującej do przemyśleń książki, to gorąco polecam dzieło braci Strugackich. Link do recenzji.

Książkę kupić możecie klikając w link.

17. “Przenicowany świat” – bracia Strugaccy

Pomimo iż Przenicowany świat, według mnie, nie jest arcydziełem na miarę Pikniku na skraju drogi, to z pewnością należy mu się miejsce na każdej liście dotyczącej rosyjskiej (i nie tylko) fantastyki naukowej, po którą warto sięgnąć. Dobrze skonstruowany świat, ciekawi bohaterowie, czy zaskakująco duża (jak na Strugackich) ilość akcji sprawiają, że powieść czyta się naprawdę dobrze. Zapraszam do lektury pełnej recenzji.

18. “Luna to surowa pani” – Robert A. Heinlein

Mamy rok 2075 – pod koniec XIX wieku rządy przeludnionej i dręczonej głodem Ziemi postanawiają wysyłać swoich skazańców do kolonii karnej na Księżycu  (miejscowi używają określenia Luna), zarządzanej przez tak zwanego Gubernatora. Więzienie jest otwarte – nie ma tutaj żadnych krat, czy nadmiaru strażników – osadzeni mogą narzekać na swoją sytuację, ale co tak naprawdę mogliby zrobić? Powrót na Ziemię jest niemożliwy – jak się okazało dłuższe przebywanie na Lunie prowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie. Bunt też wydaje się być z góry skazany na porażkę – do stłumienia rewolty wystarczyłoby ledwie kilka statków kosmicznych Terry. Pomimo tego atmosfera panująca w kolonii jasno wskazuje, że obecny układ będzie musiał się niebawem zmienić. Zapraszamy do lektury pełnej recenzji.

Książkę kupić możecie klikając w link.

19. “Kroniki Marsjańskie” – Ray Bradbury

Kroniki marsjańskie Raya Bradbury’ego to prawdziwa perełka fantastyki naukowej i jedna z książek, którą powinno się zachęcać nowych czytelników do tego gatunku. Nostalgiczny, wypełniony samotnością klimat opowiadań Bradbury’ego, połączony z ponadczasowymi problemami poruszanymi przez autora, zmuszają czytelnika do zastanowienia się, między innymi, nad losami naszej cywilizacji. Gorąco polecam i zapraszam do lektury pełnej recenzji.

Książkę kupić możecie klikając w link.

20. „Ciemny Eden” – Chris Beckett

“Ciemny Eden” Chrisa Becketta to kawał dobrego, socjologicznego sci-fi, które czyta się po prostu świetnie. Świat wykreowany przez autora intryguje, bohaterowie (szczególnie John) są wiarygodni, a tematy poruszane w książce zostają z czytelnikiem jeszcze na długo po jej zakończeniu (pomimo iż nie jest to liga chociażby “Ślepowidzenia”). Jeśli szukacie solidnej, zmuszającej do myślenia fantastyki naukowej – gorąco polecam. Zapraszam do lektury recenzji.

Książkę kupić możecie klikając w link.

21. “Pokój” – Gene Wolfe

Bardzo niepokojąca, nieco psychodeliczna powieść. Główny bohater, starszy mężczyzna, opowiada nam historię swojego życia (posiada umiejętność przenoszenia się do wybranych jego etapów). Tylko czy na pewno można mu wierzyć? Zapraszam do lektury recenzji.

Książkę kupić możecie klikając w link.

22. „Dhalgren” – Samuel R. Delany

Pomimo iż w czasie lektury wielokrotnie dopadało mnie zwątpienie (szczególnie w drugiej połowie, gdzie co kilka stron pojawiają się naprawdę brutalne, wulgarne sceny), a zakończenie powieści nie oferuje czytelnikowi rozwiązania zagadki, jaką jest “Dhalgren”, nie żałuję, że sięgnąłem po powieść Delany’ego. Przypominający surrealistyczny koszmar świat Bellony i uczucie niepokoju towarzyszące lekturze na pewno pozostaną w mojej pamięci jeszcze przez długi czas.

Książkę kupić możecie klikając w link.

23. „Futu.re” – Dmitry Glukhovsky

“Futu.re” Glukhovskiego to ciężka, oryginalna antyutopia (co w tym przypadku zdarza się rzadko), która skłania do refleksji. Świat powieści jest niepokojący i brutalny, fabuła wciąga i budzi emocje, a bohaterowie rozwijają się w sposób wiarygodny. Książkę mogę polecić każdemu czytelnikowi, szukającemu ambitnej lektury. Na pewno nie jest to jednak dobra propozycja “na poprawę humoru”, czy relaksujący wieczór z lekką książką. Zachęcam do lektury recenzji.

Książkę kupić możecie klikając w link.

24. “Przedrzeźniacz” – Walter Tevis

Zakładanie rodzin jest zabronione, tak samo jak wchodzenie w jakiekolwiek bliższe relacje z innymi ludźmi. W tym właśnie świecie, nieśmiertelny robot Spofforth stanie przed naprawdę trudnym wyborem. Zapraszam do lektury recenzji.

Książkę kupić możecie klikając w link.

25. “Autostopem przez galaktykę” – Douglas Adams

Co tu dużo mówić – wspaniałe poczucie humoru, świetne pomysły fabularne i wielu niezwykle interesujących bohaterów. Trzeba przeczytać (i to najlepiej cały cykl).

Książkę kupić możecie klikając w link.

26. “Gniazdo Światów” – Marek Huberath

Świat zorganizowany jest tak, że każdy obywatel w swoim życiu powinien spędzić określony czas w każdym z czterech obszarów, na które podzielona jest Ziemia. W zależności od koloru włosów, w każdym obszarze zostaje przypisany człowiekowi inny status społeczny. Czy jeden z bohaterów faktycznie jest Śmiercią? Jaki wpływ na akcję książki będzie miał czytelnik?

27. “Hyperion” – Dan Simmons

Zbliża się miedzygalaktyczna wojna. Na planetę Hyperion udaje się siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Templariusz, Detektyw i Konsul. Zadaniem grupy jest dotarcie do legendarnych Grobowców Czasu i odszukanie tam legendarnej istoty – Dzierzby (czy Chyżwara, w zależności od przekładu, co może zmienić losy całego Wszechświata. Pozycja obowiązkowa na każdej liście wyróżniającej najlepsze książki science fiction.

Książkę kupić możecie klikając w link.

28. “451 Fahrenheita” – Ray Bradbury

Ludzie zniewoleni są przez telewizję, a głównym zadaniem strażaków jest palenie książek, które już dawno zostały zabronione.

Książkę kupić możecie klikając w link.

29. “Lód” – Jacek Dukaj

Zwroty akcji, intrygi polityczne, romanse i wiele więcej, a to wszystko w czasach istnienia Królestwa Polskiego w 1924 (a I Wojna Światowa nigdy nie wybuchła). “Lód” Dukaja jest z pewnością jedną z najlepszych polskich powieści sci-fi (z innymi książkami autora również warto się zapoznać).

Książkę kupić możecie klikając w link.

30. “Diuna” – Frank Herbert

Absolutna klasyka science fiction i pewnia na każdej liście grupującej najlepsze książki sf. Jeśli jeszcze nie czytaliście, pora wybrać się do księgarni albo biblioteki.

Książkę kupić możecie klikając w link.

31. “Mechaniczna pomarańcza” – Anthony Burgess

Słynna antyutopia Burgessa. Wstrząsająca historia, prowokujące pytania o to, czym jest dobro, zło, czy też wolność. Pozycja obowiązkowa.

Książkę kupić możecie klikając w link.

32.“Wszyscy na Zanzibarze” – John Brunner

Ziemia jest przeludniona, obywatele uciekają od rzeczywistości za pomocą nowej generacji narkotyków, a maszyny są coraz bardziej inteligentne. Prawdziwie wizjonerska powieść Johna Brunnera.

Książkę kupić możecie klikając w link.

33. “Solaris” – Stanisław Lem

Co tu dużo mówić – “Solaris” Lema niebezpodstawnie zyskało uznanie na całym świecie. Po prostu trzeba przeczytać.

Książkę kupić możecie klikając w link.

34. “Kongres futurologiczny” – Stanisław Lem

Kolejna na liście książka Stanisława Lema (pewnie mogłoby się znaleźć ich tutaj nawet więcej). Wizjonerka powieść, napisana z typowym dla tego autora poczuciem humoru.

Książkę kupić możecie klikając w link.

35. “Fundacja” – Isaac Asimov

Legendarny cykl Isaaca Asimova. Trantor jest światem-stolicą ogromne Imperium, które od wielu lat sprawuje władzę w sporej części wszechświata. W czasie jednego z kolejnych zjazdów matematyk przedstawia szokujący referat, który zmieni losy Imperium.

Książkę kupić możecie klikając w link.

36. “Ja robot” – Isaac Asimov

Wspaniały zbiór opowiadań sci-fi, dotyczący głównie rozwoju robotów, posiadających sztuczną inteligencję.

Książkę kupić możecie klikając w link.

37. “Wieczna wojna” – Joe Haldeman

Mocne, militarne sci-fi, ciekawa wizja przyszłości, żywe dialogi i ciekawe spojrzenie na wojnę. Zdecydowanie jeden z klasyków fantastyki naukowej.

Książkę kupić możecie klikając w link.

38. “Wydziedziczeni” – Ursula Le Guin

Grupa wyznawców filozofii Odo wyrusza na księżyc, z zamiarem stworzenia swojej utopii. Społeczeństwo popada jednak w stagnację, która prowadzi do niemal całkowitego zaniku kreatywności. Jak w tym świecie odnajdzie się genialny naukowiec?

39. “Księga Nowego Słońca” – Gene Wolfe

Przyjemnie, błyskotliwie napisana powieść opowiadająca drogę wygnanego kata Severiana (okazał litość skazanej kobiecie) przez świat chylący się ku upadkowi.

40. “Księga Długiego Słońca” – Gene Wolfe

W ogromnym, sztucznie stworzonym świecie (Whorl) ludność żyje bez celu i pamięci o swojej przeszłości, bogowie zdają się nieobecni, a technologia upada. Kolejna bardzo dobra powieść Gene’a Wolfe’a.

Książkę kupić możecie klikając w link.

41. “Neuromancer” – William Gibson

Mogący się się swobodnie przemieszczać w wirtualnym wszechświecie “kowboj cyberprzestrzeni” Case zostaje ukarany przez swoich pracodawców za nielojalność i traci możliwość podłączania swojego umysłu do sieci. Postanawia wyruszyć w podróż do Japonii, w poszukiwaniu lekarstwa.

Książkę kupić możecie klikając w link.

42. “Gra Endera” – Orson Scott Card

Wobec zbliżającego się kosmicznego zagrożenia, Ziemianie postanawiają, że ich jedyną nadzieją jest obsadzenie ról dowódczych genialnymi dziećmi. Co może z tego wyniknąć? 🙂

Książkę kupić możecie klikając w link.

43. “2001 – Odyseja Kosmiczna” – Arthur C. Clarke

Inteligentna i wciągająca powieść. Co łączy czasy prehistoryczne z teraźniejszością? Czym jest tajemniczy monolit i jak wpłynął na rozwój ludzkości?

44. “Nowy wspaniały świat” – Aldous Huxley

Słynna antyutopia Aldousa Huxleya. W roku 2541 ludzie od niemowlęcia poddawani są szczegółowej ocenie, po to aby bez problemów dołączyć potem do bezdusznego społeczeństwa, w którym dominują narkotyki i seks. Klasyk.

Książkę kupić możecie klikając w link.

45. “Wehikuł czasu” – H.G Wells

Młodemu naukowcowi udaje się skonstruować wehikuł czasu i przenieść w odległą przyszłość.

Książkę kupić możecie klikając w link.

46. “20 000 mil podmorskiej żeglugi” – Jules Verne

Kapitana Nemo i jego legendarnego Nautilius nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jeśli jeszcze nie czytaliście, czas najwyższy nadrobić braki.

Książkę kupić możecie klikając w link.

47. “Cryptonomicon” – Neal Stephenson

Geniusze matematyczni, szyfry wojskowe, druga wojna światowa, niepowstrzymani hakerzy i wiele innych wątków, ubranych w charakterystyczny styl Neala Stephensona. Mimo iż wielu czytelników narzeka na dłużyzny, to z czystym sumieniem mogę polecić “Cryptonomicon” każdemu fanowi sci-fi.

48. “Człowiek w labiryncie” – Robert Silverberg

Specjalista od kontaktu z obcymi cywilizacjami zostaje odrzucony przez ludzkość, po czym ukrywa się w starożytnym labiryncie na odległej planecie. Dosyć szybko okaże się jednak, że jego talenty są niezbędne ludziom do przetrwania. Bardzo dobra powieść.

49. “Kontakt” – Carl Sagan

Jak mógłby wyglądać pierwszy kontakt z obcą cywilizacją? Carl Sagan stara się odpowiedzieć na to pytanie. Klasyk.

50. “Rok 1984” – George Orwell

Jedna z najbardziej popularnych antyutopii. Wstyd nie znać. 🙂

51. “Limes Inferior” – Janusz Zajdel

Według mnie najlepsza książka Janusza Zajdla. W Argolandzie niemal wszyscy ludzie nie muszą pracować (wyręczają ich tym maszyny), a wybitne jednostki dostają indywidualne zadania. Jednak coś tu jest nie tak (jak to zwykle bywa z utopiami tego autora).

52. “Syreny z Tytana” – Kurt Vonnegut

Malachiasz Constant, najbogatszy człowiek na świecie, ma spotkać się z Winstonem Nilesem, w czasie jednej z jego materializacji (padł on ofiarą infandybuły chronosynklastycznej w czasie międzygwiezdnej podróży). Co wydarzy się dalej? Przekonajcie się sami.

53. “Śniadanie Mistrzów” – Kurt Vonnegut

Kolejna wspaniała powieść Kurta Vonneguta. Podstarzały, mało znany pisarz sci-fi dostaje zaproszenie na festiwal sztuki. W tym samym czasie dealer samochodowy Dwayne Hoover zaczyna popadać w obłęd i wierzyć, że otaczają go same maszyny. Co przyniesie ich spotkanie? Dlaczego obraz Rabo Karabekiana jest arcydziełem? Polecam gorąco!

54. “Kocia Kołyska” – Kurt Vonnegut

Moja ulubiona powieść Vonneguta. Lód 9, Bokononizm, podróż śladem Felixa Hoennikera, karrasy, duprasy, granfalony… “Kocia kołyska” ma wszystko to, co w Vonnegucie najlepsze. Zachęcam do lektury!

55. “Rzeźnia Numer 5” – Kurt Vonnegut

Chyba najbardziej znana powieść Vonneguta. Amerykański żołnierz zostaje złapany przez Niemców w czasie ofensywy ardeńskiej w 1944 i trafia do obozu jenieckiego. Co mają do tego tajemniczy obcy – Tralfamadorianie? Jak skończy się historia Billiego Pilgrima? Warto przeczytać.

56. “Niezwyciężony” – Stanisław Lem

Czy Niezwyciężony może stanowić komentarz do ostatnich wydarzeń? Czy krótki wypad w kosmos stał się początkiem kolejnych wycieczek dla bogatych globtroterów? Czy faktycznie jesteśmy jako ludzie niezwyciężeni w obliczu chociażby katastrofy klimatycznej? Oprócz odpowiedzi na te pytania, warto także zastanowić się nad fenomenem literatury, która poddaje w wątpliwość to, co uznajemy za sukces, symbol rozwoju, a przede wszystkim o sile ludzkiej natury. Twórczość Stanisława Lema ma w sobie coś, co nie pozwala nam przejść obojętnie obok coraz to odważniejszych wynalazków czy wydarzeń w dziedzinie technologii. Zmusza nas byśmy przeglądali się w zwierciadle i zastanowili się, jaki jest prawdziwy cel naszej podróży?

Książki sci-fi najczęściej pojawiające się w komentarzach czytelników Fantasmarium:

Jak to bywa z takimi listami, na pewno są ciekawe książki sci-fi o których zapomniałem (albo po prostu nie wiem o ich istnieniu) i dlatego też nie zostały ujęte w spisie. Jeśli zauważycie taki brak, serdecznie proszę dajcie znać w komentarzach. A jakie dobre książki sci-fi Wy polecacie?

PS. Zapraszam również do lektury listy książek fantasy, które warto przeczytać.

Exit mobile version