„Restauracja na końcu wszechświata. Życie, wszechświat i cała reszta” (Douglas Adams) – recenzja

Kiedy po zakończeniu naprawdę fantastycznego “Autostopem przez galaktykę” Douglasa Adamsa dowiedziałem się, że niebawem pojawi się również zbiorcze wydanie dwóch następnych tomów z cyklu – “Restauracji na końcu Wszechświata” oraz “Życie, Wszechświat i cała reszta”, od razu przesunąłem je na szczyt swojej listy czytelniczej. Czy było warto? Przekonajmy się.

Jak już wspomniałem, kolejne dwa tomy cyklu “Autostopem przez galaktykę” zostały wydane zbiorczo. W wyniku zastosowania dużej czcionki (jestem fanem takiego rozwiązania), szerokich marginesów oraz osobnych stron na numerację kolejnych rozdziałów, dostajemy naprawdę opasłe tomisko (ponad 700 stron), które czyta się jednakże bardzo przyjemnie. Ilustracje Janusza Kapusty dobrze wpasowują się w absurdalny klimat powieści, a przyjemny w dotyku, wysokiej jakości papier również umila lekturę. Innymi słowy – od strony technicznej nie ma się do czego przyczepić.

Akcja powieści rozpoczyna się tam, gdzie zakończył się tom pierwszy – kosmici Zaphod Beeblebrox  i Ford Prefect,  Ziemianie Artur i Trillian, a do tego wiecznie pogrążony w depresji robot Marvin, podróżują statkiem kosmicznym “Serce ze złota” (posiada ono napęd nieprawdopodobieństwa), starając się znaleźć miejsce, gdzie można dobrze zjeść. Wszystko komplikuje jednak pościg wrogo nastawionych Vogonów, duch pradziadka byłego prezydenta galaktyki oraz “nietypowe” życzenie jednego z członków załogi. Czy Zaphod przetrwa próbę Wirtu Całkowitego Zrozumienia i odnajdzie władcę Wszechświata? Co by się stało, gdyby doradcy handlowi, księgowi i fryzjerzy zaczęli budować cywilizację od zera? Jak brzmiało pytanie zadane przez Głęboką myśl w pierwszym tomie powieści? Odpowiedzi między innymi na te bardzo ważne pytania znajdziecie w drugim i trzecim tomie cyklu “Autostopem przez galaktykę”.

Książki Douglasa Adamsa określane są czasem mianem “Monty Pythona w kosmosie” i trudno się z tą opinią nie zgodzić. Specyficzny humor autora odczuwalny jest praktycznie w każdym aspekcie powieści – bohaterowie, ich przygody, cały Wszechświat… wszystko przesiąknięte jest tutaj absurdem. Historii takich jak “pozew przeciwko życiu, które zaniedbało obowiązku bycia albo pięknym, albo prawdziwym”, zagłada Golgafrinchamu podobno zjedzonego przez olbrzymią kozę, czy postaci typu Wowbaggera – nieśmiertelnego kosmity, którego celem życia jest podróżowanie po Wszechświecie i lżenie wszystkich jego mieszkańców, jest tutaj na pęczki. W trakcie lektury wiele razy musiałem robić sobie małe przerwy, aby przestać się śmiać.

Absurdalni bohaterowie i przygody to jednak nie wszystko, co oferuje nam Douglas Adams. W swoich powieściach, porusza on również wiele poważnych kwestii dotyczących życia, Wszechświata i całej reszty – po prostu opakowując je pięknie w swoje poczucie humoru. Jaka jest więc odpowiedź autora, na dręczące ludzi pytania? Myślę, że znajduje się ona na okładce poradnika “Autostopem przez galaktykę”, a mianowicie – “NIE PANIKUJ” (nawet w obliczu końca Wszechświata, który obejrzeć można w umieszczonej w czasowym bąblu restauracji Milinowa).

Jakie mogą być zatem wady “Restauracji na końcu Wszechświata” i “Życia, Wszechświata i całej reszty”? Specyficzne poczucie humoru autora na pewno nie jest dla każdego, a brak jednoznacznego rdzenia fabularnego również może przeszkadzać niektórym czytelnikom. Ponadto muszę przyznać, że pierwszy tom “Autostopem przez galaktykę” po prostu bardziej mnie bawił.

Podsumowując:

Zbiorcze wydanie drugiego i trzeciego tomu cyklu Douglasa Adamsa to z pewnością książka wyjątkowa. Oprócz fantastycznego humoru, intrygujących bohaterów (chociażby władca Wszechświata i jego piękna filozofia) i przezabawnych przygód, powieść ta skłania też do przemyśleń, pozostawiając jednak czytelnika w świetnym, błogim nastroju. Jeśli jesteście fanami Monty Pythona albo szukacie zabawnej, dobrze napisanej fantastyki naukowej – gorąco polecam.

Ocena: 9/10

A co Wy sądzicie o tej książce? Też jesteście fanami Douglasa Adamsa?

Chcielibyście zostać patronami Fantasmarium i pomóc nam w dalszym rozwijaniu portalu? Gorąco zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu w serwisie Patronite:Categories: Klasyka, Książki, Książki sci-fi

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: