„Xanathara przewodnik po wszystkim” – recenzja

Niedawno swoją polską premierę miała kolejna publikacja ze świata D&D, a mianowicie Xanathara przewodnik po wszystkim. Czy warto wzbogacić swoją kolekcję o tę publikację? Co nowego można w niej znaleźć i dla kogo może okazać się użyteczna? Przekonajmy się. 

Obserwator Xanathar to nikczemny władca półświatka w Waterdeep znany z tego, że nieustannie gromadzi informacje o swoich sprzymierzeńcach i wrogach. Kataloguje zdobytą wiedzę o poszukiwaczach przygód i rozważa metody krzyżowania ich planów. W swym obłędzie wyobraża sobie, że ostatecznie uda mu się zapisać wszystko!

"Xanathara przewodnik po wszystkim"

Co dostajemy?

Xanathara przewodnik po wszystkim to klimatycznie wydany (szczególne wrażenie robi okładka), 192-stronicowy twardookładkowy dodatek do Podręcznika Gracza D&D. Książka zawiera trzy obszerne rozdziały: Opcje tworzenia postaci, Narzędzia Mistrza Podziemi oraz Czary. Na końcu można przeczytać też dwa dodatki dotyczące kampanii współdzielonych i imion postaci. 

W pierwszym z nich znajdziecie aż 31 nowych podklas. Są to między innymi: Samuraj i Mistyczny łucznik dla Wojownika, czy Piechur horyzontu lub Pogromca potworów dla Łowcy. 

W rozdziale drugim, zatytułowanym Narzędzia Mistrza Podziemi, dużo miejsca poświęcone zostało spotkaniom losowym, pułapkom oraz czasowi wolnemu – możecie tutaj znaleźć sporo inspiracji w trakcie planowania nowych przygód. Ponadto zamieszczono tutaj sporo informacji dotyczących magicznych przedmiotów. Trzeci rodział, Czary, zawiera nowe zaklęcia dla wszystkich klas casterów. Dominują oczywiście te przeznaczone dla maga, ale nie jest to chyba wielkim zaskoczeniem. 🙂

Warto wspomnieć, że w książce znajdziemy też wiele humorystycznych komentarzy tytułowego obserwatora – Xanathara. Stanowią one miły dodatek do całej zawartej podręczniku treści.

Spis treści

Czy warto?

Uważam, że Xanathara przewodnik po wszystkim jest ciekawą lekturą dla osób (zarówno graczy, jak i mistrzów gry), którzy mają już pewne doświadczenie z systemem Dungeons&Dragons. Dodatkowe subklasy, czary, czy nowe inspiracje dotyczące spotkań losowych i czasu wolnego mogą sprawić, że doświadczenie wyniesione z gry będzie głębsze, bardziej pełne. 

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z D&D, to myślę, że lepszą propozycją niż Xanathara przewodnik po wszystkim, będzie na przykład Dungeons&Dragons – Zestaw startowy

Jeśli interesują Was inne systemy RPG, zapraszamy chociażby do naszego tekstu o Zewie Cthulhu.Categories: Gry Planszowe i RPG

Tags: , , , , ,

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: