„Zew Cthulhu RPG – zestaw startowy” – jak zacząć przygodę z grami fabularnymi?

Na naszym blogu wielokrotnie pisaliśmy o książkach H.P. Lovecrafta, chociażby o zbiorze Zew Cthulhu, czy najlepszych opowiadaniach tego autora. Ostatnio zainteresowaliśmy się również grami fabularnymi z tego uniwersum. Czy Zew Cthulhu RPG to wymagające wyzwanie dla początkujących graczy? Przekonajmy się.

"Zew Cthulhu RPG - zestaw startowy"
Zew Cthulhu RPG – zestaw startowy

Wraz z żoną uznaliśmy, że dobrym pomysłem na początek będzie po prostu kupienie zestawu Zew Cthulhu RPG – Gra Fabularna i sprawdzenie, czy jest to rozrywka dla nas. Przyjrzyjmy się samej zawartości pudełka.

Co jest w pudełku?

Pierwszym co rzuca się w oczy są trzy księgi – pierwsza zawiera scenariusz do rozgrywki jednoosobowej Samotnie przeciwko płomieniom (my graliśmy we dwoje i zabawa była przednia), druga opisuje podstawowe zasady rządzące światem Zew Cthulhu RPG, natomiast w trzeciej znajdziecie trzy dodatkowe scenariusze, wymagające już nieco więcej przygotowania – Papierkowa robota, Na skraju mroku oraz Stepujący nieboszczyk.

Zawartość zestawu startowego "Zew Cthulhu RPG"
Zawartośc pudełka – Zew Cthulhu RPG

Co więcej zestaw zawiera pięć gotowych do gry kart postaci oraz cztery puste, które mogą posłużyć Wam do stworzenia własnych bohaterów.

Karty postaci – Zew Cthulhu RPG

Ponadto w pudełku znajdują się pomoce dla graczy (listy, skrawki informacji, mapy etc.) oraz zestaw kości (niezbędny do rozgrywki).

Pomoce dla graczy – Zew Cthulhu RPG

Jak się grało?

Uważam, że przygoda Samotnie przeciwko płomieniom to świetne wprowadzenie do świata “Zewu Cthulhu”. W trakcie scenariusza z każdym kolejnym krokiem w praktyce poznajemy zasady rządzące grą – jak korzystać z kart postaci, wykonywać określone rzuty etc. Dzięki temu nawet osoba, która nie miała wcześniej żadnego doświadczenia z grami fabularnymi, niemalże od razu jest w stanie rozpocząć zabawę.

Jeśli chodzi o samą historię – dzieje się ona w latach 20. XX wieku i zabiera gracza do odseparowanej od reszty świata wioski Emberhead. Co wydarzy się dalej? To zależy już tylko i wyłącznie od Waszych decyzji.

Po naprawdę udanej pierwszej rozgrywce, postanowiliśmy przejść do pozostałych scenariuszy zawartych w trzeciej księdze zestawu startowego. Papierkowa robota, to przygoda dla jednego lub dwóch graczy. Nowym elementem jest tuaj jednakże potrzeba posiadania mistrza gry – innymi słowy jeden z graczy musi wziąć na siebie rolę opowiadania historii i moderowania akcji. Dzięki wskazówkom zawartym w scenariuszu nie było to jednakże tak wymagające, jak się obawiałem. Podobnie sprawa ma się z pozostałymi przygodami (Na skraju mroku oraz Stepujący nieboszczyk). W ich przypadku faktycznie warto jest zaprosić do gry więcej osób – w innym przypadku trzeba nieco pokombinować. 🙂

Czy trudno było zacząć?

W przeciwieństwie do gier paragrafowych (gorąco polecam Samotnie przeciwko ciemności – niebawem coś o niej napiszemy), rozgrywanie scenariuszy ze świata Zew Cthulhu RPG wymaga nieco przygotowania. Szczególnie dotyczy to mistrza gry, który będzie odpowiedzialny za moderowanie całej przygody. Nie jest to jednak tak trudne jak mogłoby się wydawać. Zakładając rzecz jasna, że mierzymy siły na zamiary. Pierwsze sesje nie będą wyglądać tak, jak niektóre mrożące krew w żyłach przygody, które możemy obejrzeć na YouTube. 🙂

Koniec końców sądzę, że jeśli jesteście fanami uniwersum wykreowanego przez H.P. Lovecrafta lub po prostu szukacie nieco bardziej angażującej rozrywki na długie jesienne i zimowe wieczory, to Zew Cthulhu – zestaw startowy może być naprawdę świetnym pomysłem. Gorąco polecamy!

Już graliście w gry fabularne? Jak wyglądały Wasze początki? Macie jakieś ulubione scenariusze?Categories: Gry Planszowe i RPG, Różne

Tags: , , , , ,

3 replies

Trackbacks

  1. SibirPunk RPG - recenzja - Fantasmarium
  2. "Xanathara przewodnik po wszystkim" - recenzja - Fantasmarium
  3. "Zestaw startowy D&D" - jak zacząć przygodę w Zapomnianych Krainach?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: