„Necrosis Przebudzenie” J.Piekara – recenzja

Niedawno byłem na zakupach książkowych w Księgarni Autorskiej we Wrocławiu. Kiedy zastanawiałem się, jakie pozycje ubogacą mój duży już stos książek “do przeczytania”, podszedł do mnie sprzedawca, przywitał się i stwierdził, że jeśli szukam fantastyki, ma coś, co na pewno mi się spodoba, a raczej o tym wcześniej nie słyszałem. Zaaferowany opowiedział mi “o co chodzi” i muszę przyznać, że nawet z samego szacunku dla jego umiejętności sprzedażowych, zdecydowałbym się na zakup. W taki właśnie sposób trafiłem na zbiór opowiadań Jacka Piekary “Necrosis — Przebudzenie”.

Uważam, że nekromancja, egzorcyzmy oraz tematy pokrewne są obecnie bardzo rzadko wykorzystywane w literaturze fantasy. Stąd właśnie pierwszy plus dla “Necrosis”. W opowiadaniu otwierającym zbiór (“Opętanie”), Piekara bardzo ciekawie opisuje losy fałszywego egzorcysty, zmuszonego do ratowania opętanej dziewczynki. Bardzo wysoki poziom utrzymują kolejno “Następny piękny dzień”, “Księżniczka i wiedźma” oraz “Krew, śmierć i świt”. Oprócz ciekawych pomysłów, w oczy rzucają się wiarygodnie stworzeni bohaterowie oraz przyjemny dla czytelnika styl Piekary.

Słów kilka jeszcze o samych opowiadaniach. Pomimo iż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że historie opisane w “Necrosis” są ze sobą najwyżej luźno związane, ostatecznie tworzą one dosyć spójną historię, przy okazji budującą fundament dla kolejnych części (mam nadzieję, że się takowe pojawią).

Nie podobało mi się natomiast ostatnie opowiadanie “Czerwona mgła”. Postacie nie były tak przekonujące jak chociażby w “Krew, śmierć i świt”, a pomysł nieco odstaje poziomem od tych, do których wcześniej przyzwyczaił nas Piekara.

Podsumowując :  “Necrosis — Przebudzenie” jest wartościową pozycją na półce każdego fana fantastyki. Czyta się ją szybko i przyjemnie, a rzadko poruszane w naszej fantastyce motywy nekromancji, czy też egzorcyzmów pozwolą wielu czytelnikom odpocząć nieco od nadużywanych ostatnio wątków legend słowiańskich. 🙂

Ocena: 7/10Categories: Polska fantastyka

Tags: , , ,

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d