SibirPunk RPG – recenzja

Niedawno pisaliśmy o RPG “Zew Cthulhu”, tym razem przyjrzymy się innej grze fabularnej, którą będzie Sibirpunk, osadzony w świecie znanym z serii powieści Michała Gołkowskiego Sybirpunk. Zapraszamy do lektury naszej recenzji.

Neosibirsk

Na początek słów kilka o samym świecie przedstawionym w grze. Federacja to potężne, rządzone przez dyktatora zwanego Prezydentem państwo, rozciągające się na większość kontynentu eurazjatyckiego. Ludzie żyją w skrajnej biedzie, katastrofa ekologiczna stała się już częścią naturalnego porządku świata, a rozwój technologiczny wcale nie uczynił egzystencji mieszkańców bardziej znośną.Co więcej, Neosibirskiem (tutaj przyjdzie nam zacząć przygodę) rządzą gangi i korporacje, na każdym kroku możemy spotkać się z kolejnymi cybernetycznymi cudami, a miejskie legendy, jak Pajęczy Zaułek i inne, dodają całości pikanterii. 

Muszę przyznać, że świat wykreowany w świecie SibirPunk RPG to bez wątpienia największa zaleta tej gry. Uniwersum Michała Gołkowskiego, pomimo całego swojego zepsucia i zagrożeń czyhających dosłownie za każdym rogiem, naprawdę wciąga. Gracz/czytelnik chce dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Tutaj warto wspomnieć, że naprawdę duża część podręcznika do gry (prawie sto stron), to Kompendium Świata. Znajdziemy naprawdę szczegółowy opis wielu elementów SibirPunka.

Zasady gry 

Jeśli chodzi natomiast o zasady gry, tworzenie bohatera, walkę oraz wszystkie inne szczegóły techniczne – muszę przyznać, że na początku czułem się nieco zagubiony. Dla osoby przyzwyczajonej tylko i wyłącznie do RPG z uniwersum H.P. Lovecrafta, niektóre elementy wydały mi się po prostu obce i skomplikowane. Wrażenie to jednak szybko minęło. Po chwili okazało się, że SibirPunk RPG to dobra propozycja nawet dla osoby dopiero zaczynającej przygodę z grami fabularnymi. Rozgrywka jest dynamiczna, skupiamy się na pełnej starć przygodzie, a kości po prostu pozwalają mistrzowi gry zachować kontrolę nad wydarzeniami. 

Uważam, że bardzo dobrym ruchem było zamieszczenie w podręczniku przykładowej rozgrywki, dającej nowym mieszkańcom Neosibirska swoisty przedsmak ich przyszłego życia. 🙂

W podręcznik SibirPunk RPG znajdziecie też napisany przez Michała Gołkowskiego scenariusz Brygada z naszego podwórka. Według mnie śmiało można zacząć zabawę/walkę o przetrwanie w Neosibirsku właśnie od niego. Fabuła jest, jak należało się spodziewać, bardzo interesująca i naprawdę pozwala poczuć klimat uniwersum. Po rozgrywce wszyscy gracze chcieli wrócić po więcej. 🙂

Podsumowując: Jeśli podobała Wam się seria książek Michała Gołkowskiego SybirPunk, nie mogliście się oderwać od gier takich jak Frostpunk, czy Cyberpunk albo po prostu chcielibyście spędzić trochę czasu w zdominowanej przez technologię, mrocznej wersji przyszłości, SibirPunk RPG będzie dla Was prawdziwą gratką. Gorąco polecamy.

Graliście już w SibirPunka? Jak Wam podobała się rozgrywka? 

Grę możecie kupić w sklepie Rebel:Categories: Gry Planszowe i RPG

Tags: , , , , ,

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: