„Podręcznik gracza D&D 5ed” – recenzja

Ostatnim razem pisaliśmy o Zestawie startowym D&D, czyli opcji idealnej dla nowych graczy, dopiero chcących rozpocząć swoją przygodę z Zapomnianymi Krainami. Dziś przyjrzymy się pozycji obowiązkowej dla osób pragnących zostać w nich na dłużej, a mianowicie Podręcznikowi gracza. Miłej lektury!

"Podręcznik gracza D&D 5ed"

Co otrzymujemy?

Dungeons&Dragons Podręcznik Gracza to twardookładkowe, 320-stronicowe kompendium wiedzy dotyczącej Zapomnianych Krain, skierowane głównie do graczy (chociaż mistrzowie gry również powinni się z nim zapoznać). Samo wydanie świetnie się prezentuje w towarzystwie dwóch pozostałych książek z serii – Przewodnika Mistrza Podziemi oraz Księgi Potworów. Co do ilustracji zawartych w podręczniku – dobrze zgrywają się z treścią, jednakże sam styl jest nie do końca w moim guście (zdecydowanie bardziej podobają mi się te zawarte w publikacjach serii Zew Cthulhu). 

Podręcznik gracza został podzielony na trzy części – Tworzenie postaci, Zasady rozgrywki oraz Magię. W pierwszej z nich znajdziemy wszystkie informacje dotyczące tworzenia naszych bohaterów. Dział Rozgrywka zaznajamia gracza z podstawowymi zasdami rządzącymi grą (jak chociażny wykonywanie testów). Następnie mamy szansę zapoznać się z Zasadami magii, gdzie szczegółowo opisane są zaklęcia oraz zasady ich rzucania. Na końcu podręcznika znajdziecie natomiast kilka klimatycznych dodatków, pozwalających jeszcze bardziej wczuć się w świat gry.  

Podręcznik gracza – D&D 5ed

W piątej edycji D&D twórcy zdecydowali się postawić na prostotę i przystępność rogrywki. Czy im się to udało? Według mnie zdecydowanie tak. Mechanika, chociaż nieco mniej rozbudowana, nie zabiera grze jej czaru. Ograniczona ilość zasad ułatwia wprowadzenie nowych graczy do rozgrywki, a walka stała się, według mnie, bardziej dynamiczna. Tworzenie postaci przebiega bardzo sprawnie, zastosowanie rzutów k20 usprawnia grę i całość robi naprawdę dobre wrażenie.

Podsumowując

Podręcznik gracza D&D to pozycja obowiązkowa dla wszystkich graczy chcących kontynuować przygodę z Zapomnianymi Krainami. Książka wydana jest bardzo ładnie, a zmiany wprowadzone w 5ed upraszczają rozgrywkę i czynią ją bardziej przystępną. Jedyną wadą może być tutaj cena, gdyż chcąc faktycznie cieszyć się grą, musimy wyposażyć się również w pozostałe dwa podręczniki Przewodnik Mistrza Podziemi oraz Księgę Potworów. Tym niemniej, jeśli dobrze bawiliście się przy Zestawie startowym D&D, to myślę, że warto zainwestować też w pozostałe publikacje z tej serii. Categories: Gry Planszowe i RPG

Tags: , , ,

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d