Pomysły prezentowe dla miłośników fantastyki

Jak można zauważyć już niemal na każdym kroku, święta zbliżają się do nas coraz większymi krokami. Z myślą o osobach, które podobnie jak my, uwielbiają prezenty książkowe, przygotowaliśmy dla Was zestawienie propozycji prezentów, które powinny zadowolić każdego miłośnika fantastyki. Miłej lektury. 🙂

Fantasy

Zestaw tolkienowski

Jeśli osoba, dla której przygotowujecie prezent, nie miała jeszcze okazji sięgnąć po którąś z książek J.R.R. Tolkiena, a lubi fantastykę, bądź zdaje się mieć do tego predyspozycje – chyba nie ma lepszej propozycji niż dzieła Profesora. Jako że ostatnimi czasy na rynku książki pojawiło się wiele wznowień i pięknych wydań, jest w czym wybierać.

Silmarillion jest zbiorem opowieści dokumentujących historię tolkienowskiego uniwersum, poczynając od Muzyki Ainurów, poprzez legendy dotyczące największych bohaterów i złoczyńców Ardy, upadek Numenoru i wiele innych, a kończąc na świetnie wszystkim znanym momencie, gdy powiernicy Pierścienia odpływają do Szarej Przystani. Jak doszło do powstania Śródziemia? Kim są Valarowie? Jak Sauron zdobył swoją potęgę? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziecie w czasie lektury. Książka po prostu wybitna.

Książkę możecie kupić pod tym linkiem

Hobbit Tolkiena to lektura ponadczasowa, prawdziwe arcydzieło fantastyki, bez którego wiele naszych ulubionych książek, pewnie wyglądałoby zupełnie inaczej (gdyby w ogóle powstały).Ponadto powieść ta jest wspaniałym wstępem do przygody z twórczością Profesora oraz całym światem fantasy. Świetny pomysł na prezent książkowy.

Książkę możecie kupić pod tym linkiem

Nowe, przepiękne wydanie “Władcy Pierścieni” to wspaniałe uzupełnienie kolekcji każdego fana twórczości Profesora, ale również wspaniały prezent na rozpoczęcie przygody ze Śródziemiem. Większość błędów obecnych we wcześniejszym tłumaczeniu Jerzego Łozińskiego została poprawiona (nie naruszono natomiast przełożonych z rozmachem wierszy i pieśni) i na próżno można szukać w nim Sama Gaduły i Bilba Bagosza, ilustracje Alana Lee to przyjemność dla oka, a ogromna liczba materiałów dodatkowych będzie nie lada gratką dla każdego czytelnika.

Książki możecie kupić pod tym linkiem.

Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa to ciekawa propozycja dla osób chcących zapoznać się z utworami J.R.R. Tolkiena nieco mniej znanymi niż Silmarillion czy Władca Pierścieni. Czytelnik znajdzie w nich tak opowiadania humorystyczne (Łazikanty i Gospodarz Giles z Ham), jak i bardziej poważne, zmuszające do refleksji Kowal z Przylesia Wielkiego czy wspaniały Liść, dzieło Niggle’a, esej O baśniach, a uroku całości dodają ilustracje niezawodnego Alana Lee.


Książkę możecie kupić pod tym linkiem.

Zestaw arturiański

Dosyć niedawno na rynku pojawiło się nowe, piękne wydanie Mgieł Avalonu Marion Zimmer Bradley oraz Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu Rogera Lancelyna Greena. Jeśli osoba, którą chcecie obdarować interesuje się mitami arturiańskimi albo po prostu lubi literaturę fantasy, myślę, że warto rozważyć zakup tych pozycji.

Marion Zimmer Bradley w finezyjny sposób przedstawia nam dzieje Króla Artura i Morgiany. Autorka ani razu nie popada w pompatyczny ton, który miałby sugerować, że jej opowieść jest tą najlepszą. W dziele znajdziecie wiele „smaczków”, takich jak potwór z Loch Ness czy legenda związana ze Świętym Graalem. Nie bez przyczyny Mgły Avalonu są zaliczane do kanonu klasyki fantasy. Zatem nie zrażajcie się liczbą stron (według mnie autorka i tak się pośpieszyła nieco z zakończeniem), to ogromne tomiszcze gwarantuje Wam magiczną przygodę z na nowo powołanymi do życia postaciami mitu arturiańskiego i ukazuje ich ludzkie oblicza.

Książkę możecie kupić pod tym linkiem.

  • Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu

Jeśli ktoś planuje rozpocząć przygodę z mitami arturiańskimi, książka Rogera Lancelyna Greena to z pewnością warta rozważenia pozycja. Wszelkie legendy dotyczące Króla Artura i jego rycerzy zostały tam uporządkowane chronologicznie i połączone w spójne rozdziały.


Książkę możecie kupić pod tym linkiem.

Zestaw przygodowy

Jeśli szukacie lekkiej, przygodowej fantastyki, z wciągającą fabułą i doskonale skonstruowanymi bohaterami – książki Robin Hobb i Scotta Lyncha powinny być strzałem w dziesiątkę.

Uczeń Skrytobójcy Robin Hobb to wspaniała powieść, według mnie zasłużenie znajdująca się na niemal każdej liście książek fantasy, wartych przeczytania. Wiarygodni bohaterowie, wspaniale skonstruowane łączące ich relacje, oraz emocjonująca fabuła trzymająca czytelnika w napięciu od pierwszej, aż do ostatniej strony sprawiły, że czytanie o przygodach Bastarda Rycerskiego było dla mnie mnie czystą przyjemnością.

Książkę możecie kupić pod tym linkiem.

Autorowi udało się stworzyć piękny, tętniący życiem świat, postacie, do których naprawdę można się przywiązać i historię na tyle ciekawą, że każda przerwa w czytaniu wywoływała u mnie irytację. Kłamstwa Locke’a Lamory są  powieścią wyjątkową, po którą prędzej, czy później powinien sięgnąć każdy miłośnik fantastyki.


Książkę możecie kupić pod tym linkiem.

Zestaw magii i miecza

Jeśli szukacie książek zawierających ekscytujące walki, mrożące krew w żyłach przygody i po prostu wszystko to, co w fantastyce spod znaku magii i miecza najważniejsze, to myślę, że powinniście rozważyć prezent w postaci powieści Roberta E. Howarda.

Conan i pradawni bogowie, Conan i skrwawiona korona oraz Conan i miecz zdobywcy  to świetne zbiory opowiadań, które powinny spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników fantasy. Jeśli marzyliście kiedyś o niebezpiecznych przygodach, w których Waszym najbardziej zaufanym przyjacielem będzie miecz dwuręczny, a każda napotkana karczma może stać się początkiem historii mogącej zmienić losy całego królestwa – trudno o lepszą lekturę niż opowiadania Roberta E. Howarda o Conanie.

Książki możecie kupić pod tym linkiem.

Jeśli szukacie jeszcze innych tytułów, zapraszam do lektury naszej listy książek fantasy, które warto przeczytać.

Sci-fi

Zestaw klasyka

Jeśli chcecie zaszczepić w kimś miłość do fantastyki naukowej, myślę, że warto sięgnąć po sprawdzone klasyki, takich autorów jak Ray Bradbury, czy Philip K. Dick (tym bardziej, że ich książki doczekały się ostatnio nowych wydań).

Kroniki marsjańskie Raya Bradbury’ego to prawdziwa perełka fantastyki naukowej i jedna z książek, którą powinno się zachęcać nowych czytelników do tego gatunku. Nostalgiczny, wypełniony samotnością klimat opowiadań Bradbury’ego, połączony z ponadczasowymi problemami poruszanymi przez autora, zmuszają czytelnika do zastanowienia się, między innymi, nad losami naszej cywilizacji. Gorąco polecam.

Książkę możecie kupić pod tym linkiem.

Blade Runner Philipa K. Dicka to prawdziwe arcydzieło fantastyki naukowej. Autor pokazuje czytelnikom schłamiony, wyniszczony, pełen oszustw świat, w którym odpowiedź na pytanie “co to jest człowiek?” staje się jeszcze mniej oczywista niż kiedykolwiek, a w trakcie lektury cały czas ma się wrażenie, jakby gdzieś zaraz miała pojawić się kurtyna, skrywająca za sobą rzeczywistość. Doskonały pomysł na prezent książkowy.

Książkę możecie kupić pod tym linkiem.

Warto sięgnąć też po nieco mniej znaną niż Blade Runner, czy Człowiek z Wysokiego Zamku książkę Płyńcie łzy moje, rzekł policjant. Jeśli jesteście fanami Philipa K. Dicka albo świetnie bawiliście się, oglądając Zagubioną autostradę Lyncha, to myślę, że nie powinniście być zawiedzeni.


Książkę możecie kupić pod tym linkiem.

Zestaw hard sci-fi

Doskonałym prezentem dla każdego miłośnika twardej fantastyki naukowej powinna być trylogia Cixina Liu – Wspomnienie o przeszłości Ziemi. Dzięki ogromnej wyobraźni autora i jego wspaniałym pomysłom, Problem trzech ciał, Ciemny las oraz Koniec Śmierci to arcydzieła sci-fi i książki po które po prostu trzeba sięgnąć.

Książki możecie kupić pod tym linkiem.

Jeśli szukacie innych książek fantastyczno naukowych, które warto przeczytać, zapraszam do lektury naszej listy.

Horror

Jeśli osoba, której chcecie sprezentować książkę, lubi literaturę grozy, to myślę, że warto pomyśleć o następujących pozycjach.

Zestaw ghost story

Dla osób lubiących historie o duchach, polecamy następujące książki:

Wielopłaszczyznowa, interesująca historia skłania czytelnika do głębszej analizy przedstawionych wydarzeń,  możliwość doszukiwania się odniesień intertekstualnych do klasyków horroru sprawia prawdziwą przyjemność, a straszne momenty, w których groza oparta jest na klimacie, a nie epatowaniu niepotrzebną przemocą, naprawdę robią wrażenie. Gratka dla każdego cierpliwego, lubiącego grozę czytelnika – polecam.


Książkę możecie kupić pod tym linkiem.

“Pokój” to powieść nietuzinkowa, wymagająca od czytelnika pełnego zaangażowania i poświęcenia jej odpowiedniej ilości czasu (nie można dać się zwieść zaledwie 232 stronom), a odkrycie prawdziwej historii Aldena Weera daje ogromną satysfakcję (i gęsią skórkę). Pomimo iż czytanie książki Wolfe’a bywa męczące, to uważam, że warto po nią sięgnąć. Jeśli szukacie naprawdę ambitnego ghost story, to myślę, że nie będziecie zawiedzeni Pokojem Gene’a Wolfe’a.


Książkę możecie kupić pod tym linkiem.

Opowieści o duchach i Opowieści starego antykwariusza M.R. Jamesa to kawał naprawdę dobrej literatury grozy. Autor wyjawia czytelnikowi dokładnie tyle, aby go zaciekawić, ale przy tym ukrywa wystarczająco wiele, aby pobudzić jego wyobraźnię do działania. Opisy są sugestywne i skonstruowane z charakterystyczną dla pisarza dbałością o szczegóły, a niektóre wizje, jeśli nie powrócą później w koszmarach, to na pewno wywołają gęsią skórkę. Obie książki przetrwały próbę czasu i dalej mogą przestraszyć! Polecam fanom literatury grozy i nie tylko.

Zestaw przedwiecznych

Zbiór opowiadań H.P. Lovecrafta to, według mnie, wspaniały prezent dla każdego miłośnika literatury grozy. Wzniosły, piękny styl pisania, wespół z lękiem autora przed naturą ludzką i ogromem kosmosu tworzą mieszankę, która zostaje z czytelnikiem jeszcze na długo po zakończeniu lektury. Jako że na rynku mamy naprawdę duży wybór książek Lovecrafta, myślę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Bestia w jaskini to naprawdę dobry zbiór opowiadań – obok kilku sztandarowych utworów H.P. Lovecrafta, znajdziemy tam też wiele mniej znanych, z którymi, według mnie, powinien zapoznać się każdy fan autora, czy po prostu literatury grozy. Jeśli myślicie o rozpoczęciu przygody z twórczością Samotnika z Providence albo chcecie uzupełnić Waszą kolekcję opowiadań tego autora, to uważam, że bez obaw możecie sięgnąć po Bestię w jaskini.


Książkę możecie kupić pod tym linkiem.

Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowiadania” to książka, którą warto przeczytać – zawiera większość najbardziej znanych i cenionych opowiadań legendarnego autora, a wspaniałe ilustracje tylko potęgują budowany przez przedstawione historie mroczny, ciężki klimat.


Książki możecie kupić pod tym linkiem.

Jeśli szukacie innych tytułów, zapraszam do lektury naszej listy horrorów, które warto przeczytać.

Mam nadzieję, że nasza lista propozycji prezentów, przynajmniej w jakimś stopniu okazała się dla Was pomocna. Jakie tytuły planujecie sprezentować swoim bliskim? 🙂Categories: Fantastyka, Książki, Książki sci-fi, Różne

Tags: , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: