Nowa Fantastyka 07/2018 – recenzja

Lipcowa „Nowa Fantastyka” z pewnością zainteresuje Was ciekawymi opowiadaniami (są one w tym miesiącu najmocniejszą stroną czasopisma), które poruszają temat fantastycznych podróży – w sam raz na wakacje! Oczywiście publicystyka jak zwykle trzyma wysoki poziom, więc nie będziecie zawiedzeni. Redakcja przygotowała interesujące artykuły – będzie coś dla fanów sci-fi, słowiańszczyzny, Beksińskiego, a także ciekawostki historyczne, no i wyczekiwane felietony!

Artykuły

Marek Starosta w Zastrzyku przyszłości jak zwykle wita nas garścią nowinek technologicznych ze świata, tym razem w artykule będzie mowa o niedawno odkrytym ludzkim organie o tajemniczej nazwie – interstitium.

Redakcja wspomnia wielką postać dla świata fantastyki – słynnego redaktora Gardnera Dozois (niedawno na rynku pojawił się chociażby zbiór opowiadań pod jego redakcję – Księga Mieczy) Warto zaznajomić się z tym, jak wielki wkład w rozwój literatury włożył tenże cień pisarzy. Artykuł jest hołdem skierowanym w stronę zmarłego.

Bekzorcyzmy to kolejny tekst Marka Starosty, który z przymrużeniem oka opowiada o dość absurdalnym elemencie folkloru i wierzeń meksykańskiej społeczności, czyli o połączeniu popkultury z katolicyzmem i religią Majów. Świetna rozrywka! Artykuł ten został zainspirowany reportażem Oli Synowiec Dzieci Szóstego Słońca – W co wierzy Meksyk, która ukaże się 11 lipca.

Następnie możemy przeczytać tekst Joanny Wołyńskiej, specjalizującej się w kulturze Celtów. Autorka rozpoczęła swój cykl w marcu, przybliżając nam historię tego ludu. W tym miesiącu dziennikarka pisze o Wróżkach z kurhanów. Artykuł jest bardzo ciekawy, napisany lekkim piórem, także przyjemnie przyswaja się ogrom informacji. Polecam.

Lubiany przez czytelników Witold Vargas opisuje  Siedem grzechów według Bestiariusza, czyli co właściwie jest źródłem legend i baśni. Tekst z pozoru ma dosyć wyświechtany motyw, ale jeśli nie czytaliście Bestiariusza słowiańskiego, artykuł z pewnością będzie dla Was skarbnicą nowych informacji.

Piekło potencjalności Przemysława Pieniążka jest o niezrealizowanych filmowych produkcjach oraz filmach, przy których mieli pracować poszczególni reżyserzy i aktorzy, ale z jakichś powodów zostali oni odrzuceni – zabawny, interesujący artykuł o alternatywnej historii kina.

Po raz kolejny czytając artykuł Parowi ludzie z lamusa  Agnieszki Haski i Jerzego Stachowicza, odniosłam wrażenie, że jest on po prostu zbyt krótki. Autorzy przygotowali dla nas ciekawostkę historyczną opowiadającą o próbach stworzenia człowieka napędzanego parą.

Felietony

Tym razem przeczytacie teksty Rafała Kosika, Tomasza Kołodziejczaka oraz Łukasza Orbitowskiego. Autor Różańca w Skąd się biorą złe książki pisze o  stanie czytelnictwa, o wybieraniu “mniejszego zła” w postaci kiepskich książek, na które rośnie popyt oraz dlaczego fantastyka jest uważana za gorszą literaturę i skąd bierze się to przekonanie? Tomasz Kołodziejczak natomiast wysuwa apel do fanów, a także do wujków i ciotek “dobra rada” – którzy dają wskazówki, o czym fajnie byłoby napisać – krótkim, ale jakże wymownym: Pisz!. Łukasz Orbitowski natomiast opowiada o swojej fascynacji horrorem od małego i jak trafił na  film Blob.

Opowiadania

Tematyka lipcowych opowiadań tym razem dotyczy podróży, zatem idealnie wpisuje się w wakacyjno-urlopową atmosferę lata. Znajdziecie tutaj zarówno rozrywkowe teksty, jak i takie, które zostawiają nas po lekturze z dużym materiałem do refleksji. Nie polecam przy tym czytania na raz wszystkich utworów, gdyż wtedy podróżniczy motyw może być dla Was nieco irytujący, inna rzecz, że teksty są naprawdę świetne i potrzebują dawkowania. Ale macie przecież cały miesiąc na lekturę.   

Klucz Arkynesa Bartłomieja Dzika to klimatyczne, lekkie opowiadanie, które wykorzystuje elementy motywu podróży fantasy. Nie znajdziecie tutaj epickości, lecz sympatyczny przyjazny humor – w trakcie lektury miałam skojarzenia z Narzeczoną Księcia – który rzeczywiście bawił. Co prawda, nie podobało mi się zakończenie (wiem, wiem, akurat to kwestia gustu) mimo że autorowi rzeczywiście udało się osiągnąć efekt zaskoczenia nie tylko fabularnego, lecz także dotyczącego formy, to wolałabym coś w stylu Williama Goldmana, według mnie doszło do totalnego zniszczenia atmosfery, którą autor budował od początku, a odkryta tajemnica była dla mnie nieco sztampowa. Pomimo mojej uwagi, uważam ten tekst za bardzo udany.
Jestem ciekawa, co Wy uważacie? Jak wam się podobało zakończenie?

Martwy król Wiesława Gwiazdowskiego to fantasy, które czerpie inspiracje z historii, a dokładnie z XV wieku, oraz legend o Władysławie Warneńczyku powstałych po porażce Polski z Turcją (o tym raczej nie dowiecie się z lekcji historii, a szkoda). Bardzo ciekawie poprowadzona fabuła i interpretacja wydarzeń oraz domniemań o polskim królu – warto przeczytać i uzmysłowić sobie, że nasza historia pełna jest interesujących narracji, fabuł, że jest to jeszcze niespożytkowane pole dla literatury.   

Znacie inne opowiadania, powieści przedstawiające polskie teorie spiskowe, legendy?

Kiedy, jeśli nie teraz Carol Emshwiller to opowiadanie science-fiction poruszające kwestie ekologii, tolerancji, naszego strachu przed innością, a także wrogością do klas zamożniejszych (?) bądź cywilizacji lepiej rozwiniętej w obliczu współczesnych problemów. Bynajmniej mnogość poruszanych tematów, nie sprawia, że tekst jest chaotyczny. Warto zatrzymać się przy tym opowiadaniu, gdyż do pewnego stopnia można je potraktować jako zwierciadło, w którym czytelnik może się przejrzeć.

Słońce moje, spójrz na mnie to historia obdarzonych specjalną mocą ojca i córki, którzy są w stanie podróżować po letum (z łac. śmierć). Co właściwie robią ze swoim darem, jak go wykorzystują? Tego dowiecie się w pełnym akcji przygodowym opowiadaniu Olgi Raine.

Ciepło parowania pewnej pakistańskiej rodziny Usmana T. Malika (autor został nagrodzony za to opowiadanie Bram Stoker Award) to opowieść sci-fi (chociaż naukowe elementy mają tutaj charakter symboliczny) o stosunkach rodzinnych oraz o surowym stylu życia w Pakistanie, a przede wszystkim o terroryzmie i niekończącym się kole nienawiści. Mocna historia.

Podsumowanie

Lipcowa “Nowa Fantastyka” z pewnością będzie dla Was dobrą rozrywką w upalne dni. Szczególnie zwróćcie uwagę na wartościowe opowiadania zawarte w tym numerze, tym bardziej, że mamy tutaj do czynienia ze zdolnymi pisarzami, którzy, mam nadzieję, w niedługim czasie dostarczą nam kolejnych dobrych tekstów.

Ocena: 9/10  

Chcielibyście zostać patronami Fantasmarium i pomóc nam w dalszym rozwijaniu portalu? Gorąco zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu w serwisie Patronite:Categories: Polska fantastyka, Różne

Tags: , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: