Nowa Fantastyka 06/2018 – recenzja

W czerwcowej Nowej Fantastyce znajdziecie nie tylko recenzje książek, tekst o będącym na topie uniwersum Jurassic Park, czy też świetne felietony, lecz także artykuły o sztuce malarskiej – zobaczycie wywiad z Jakubem Różalskim oraz artykuł o twórczości Zdzisława Beksińskiego. Ponadto dział opowiadań trzyma bardzo wysoki poziom, możecie przeczytać między innymi mikropowieść Petera Wattsa! Także jeśli jeszcze nie zachęciłam Was do lektury NF, zapraszam do recenzji magazynu.

Czasopismo otwiera wywiad z artystą Jakubem Różalskim, który stworzył m.in. cykl obrazów “1920+” – uniwersum łączące modernistyczną estetykę, tematykę życia codziennego na wsi, motyw kawalerii, polskiej armii z elementami fantastyki naukowej (wielkie, ciężkie machiny, które stają się zwyczajnym składnikiem krajobrazu). Rozmowa z artystą jest przeplatana zdjęciami jego obrazów (szkoda, że nie znalazły się grafiki z cyklu wiedźmińskiego, o których dużo się mówi w tekście), dzięki czemu czytelnik, który jeszcze nie znał Różalskiego bądź tylko o nim słyszał, zapozna się z jego twórczością. Ten wywiad i artykuł jest nie tylko dla “świeżaków”, lecz także dla fanów Różalskiego, gdyż dowiedzą się o organizowanej wystawie oraz o projekcie antologii “Inne Światy”.

“Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle” – po zaskakującym tytule można się domyślić, że autorem artykułu będzie Witold Vargas. Może być to już nudne, że każdy jego artykuł chwalimy, ale co zrobić, jeśli naprawdę ciekawie i oryginalnie pisze, to co poradzić?. Tym razem autor zastanawia się nad znaczeniem przysłowia w kontekście dosyć niejasnego pochodzenia słowa “baba”. Gwarantuję, że będziecie się dobrze bawić, czytając ten tekst.

Maciej Bachorski zabiera nas na “Najwspanialsze safari świata”, czyli do uniwersum Parku Jurajskiego. W artykule dowiemy się o historii powstania dzieła, popkulturowym fenomenie dinozaurów, a także filmowych perypetiach odsłon Jurassic Park. Oczywiście nie zabraknie komentarza do najnowszej części – “Jurassic World: Upadłe królestwo”.

Następnie trafimy na wywiad Joanny Kułakowskiej i Łukasza M. Wiśniewskiego z Dave’em Hutchinsonem – autorem m.in.“Europy jesienią” czy też “Europy w zimie”. Rozmowa na pewno nie należy do banalnych. Dziennikarze starają się jak najwięcej “wycisnąć” z pisarza, nie zadając mu sztampowych pytań, na które spokojnie moglibyśmy znaleźć odpowiedź w nocie biograficznej. Wywiad naprawdę godny polecenia.

Maciej Bachorski opowiada o swoim doświadczeniu z twórczością Zdzisława Beksińskiego. Nagłówek artykułu “Beksiński? To lubię!”, co prawda zniechęca oklepanym wyrażeniem, ale tekst jest jak najbardziej ciekawy – znajdziemy tutaj analizę dorobku artysty i jego powiązania z NF.

Część felietonowa jak zwykle nie zawodzi; dla Rafała Kosika wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich na targi książki był inspiracją do przemyśleń na temat utworzonych miast – habitatów i ich przyszłością. Peter Watts podtrzymuje katastroficzną myśl nad dziejami Ziemi na przykładzie Wielkiej Rafy Koralowej. Pisze o tym, dlaczego woli tworzyć dystopijne uniwersa, a nie zajmować się biologią. Tomasz Kołodziejczak natomiast przedstawia nam ciekawą wizję “edukacji” naszej planety na zasadzie analogii z etapami nauki w szkole – naprawdę interesujący punkt widzenia. Fani kącika Łukasza Orbitowskiego znajdą żartobliwą recenzję francuskiego horroru “Maléfique”.

Część poświęcona opowiadaniom jest zachowana w afrykańskim klimacie, szczególnie Proza Polska. Pierwsze tekst Barbary Szeląg (znanej z antologii “Szpony i kły”) pt. “Baobab” napisany jest w dusznej atmosferze magii i mitologii Czarnego Lądu, znajdziemy tam elementy steampunkowe, które prezentują się oryginalnie w innej niż europejska przestrzeni. Pisarka interesująco przedstawia stopniowe zmiany mentalności tamtejszych mieszkańców. Jak najbardziej polecam!

“Korespondent” Igora Myszkiewicza to rozrywkowe opowiadanie utrzymane w formie urywanego dziennika z wyprawy w głąb Afryki. Znajdziecie tutaj elementy grozy, klimat podróży, a przede wszystkim wartką akcję.

“Opowiadacz” Tadeusza Michrowskiego jest historią przepełnioną nostalgią za utraconym czasem i miejscem, a przede wszystkim opowieścią o ludziach, których tradycja i kultura zostały stłamszone przez Zachód. Mądre, skłaniające do refleksji opowiadanie.

W Prozie Zagranicznej znajdziecie mikropowieść Petera Wattsa “ZeroSi”, na pewno fanom, jak i osobom zapoznającym się z jego twórczością, lektura tekstu sprawi ogromną przyjemność, mimo że tematyka jest dosyć mroczna, bo o wojnach w przyszłości. Zostaje tutaj opowiedziana historia żołnierzy-zombi, czy raczej recyklingu umarłych, z których stworzono superżołnierzy. Watts wcale nie robi z nich armii krwiożerczych żywych trupów, lecz daje im “duszę”. Jak zwykle pisarz zmusza nas do refleksji. 🙂  Ponadto tekst koresponduje z powstającą powieścią, także warto zapoznać się z tym opowiadaniem, by głębiej wejść w nowy świat wykreowany przez Petera Wattsa.

“Szczur” Mazarkis Williams (to pseudonim dwóch autorów) to ciekawa narracja opowiedziana oczami dziecka, lecz bynajmniej nie jest ona infantylna bądź przewidywalna – świat nie jest przedstawiony za pomocą wybujałej wyobraźni małolata, choć może na to wiele wskazywać. Czytelnik musi ocenić, co jest prawdą, a co tylko iluzją.

Podsumowując: NF jest czasopismem kompletnym, wszystkie działy – publicystyka ( niebanalne artykuły, których nie znajdziemy w sieci) i opowiadania zarówno polskie, jak i zagraniczne trzymają wysoki poziom, na co szczególnie warto zwrócić uwagę, ponieważ zazwyczaj ten dział nieco kulał. Fani części felietonowej nie zawiodą się, chociaż autorzy coraz częściej przedstawiają nam mroczne, nienapawające optymizmem wizje świata. Nic, tylko czytać.  

Ocena: 8.5/10

Chcielibyście zostać patronami Fantasmarium i pomóc nam w dalszym rozwijaniu portalu? Gorąco zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu w serwisie Patronite:Categories: Różne

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d