Dlaczego warto sięgnąć po nowe wydanie „Władcy Pierścieni”?

Dosyć niedawno w moje ręce trafiło nowe wydanie “Władcy Pierścieni” wydawnictwa Zysk i S-ka. Wszystkie tomy arcydzieła J.R.R. Tolkiena po raz ostatni przeczytałem wiele lat temu, dlatego też postanowiłem podjąć wyzwanie i raz jeszcze zagłębić się w świat Śródziemia. Czy było warto? Oczywiście. Czy warto sięgnąć po “Władcę” w nowym, poprawionym tłumaczeniu Jerzego Łozińskiego? Przekonajmy się.

Recenzje “Władcy Pierścieni” można już pewnie liczyć w dziesiątkach tysięcy, a do jego przeczytania nie trzeba chyba nikogo namawiać. Problem może pojawić się jednakże w czasie wyboru przekładu – z jednej strony mamy preferowane przez większość czytelników tłumaczenie Marii Skibniewskiej, z drugiej natomiast głośno krytykowaną pracę Jerzego Łozińskiego (wciąż pamiętam, jak z wypiekami na twarzy słuchałem, jak wiele lat temu mój tata czytał mi tę właśnie wersję). Dlaczego zatem w swoim najnowszym, pięknym (cały komplet, wraz z “Silmarillionem”, w biblioteczce prezentuje się po prostu obłędnie) wydaniu “Władcy Pierścieni” Zysk i S-ka postawiło na to drugie?

Osoby, na których twarzach już pojawił się grymas zniesmaczenia na myśl o perełkach starego przekładu Jerzego Łozińskiego takich jak Sam Gaduła i Bilbo Bagosz, mogę w tym miejscu uspokoić – tłumaczenie zostało poprawione (naprawdę). W nowej wersji nie znajdziemy już wcześniej wspomnianych błędów czy krzatów, albo Bagoszna, ostały się natomiast kwestie dyskusyjne (no, może pomijając “Bractwo pierścienia”). Jakie?

Aragorn to wciąż Łazik, a nie dobrze znany wszystkim z przekładu Marii Skibniewskiej Obieżyświat. Czy jest to jednak błąd? Co do tego, że Obieżyświat brzmi i wygląda po prostu lepiej, nie można się spierać, jednakże przy ocenie tłumaczenia, największe znaczenie powinna mieć zgodność z oryginałem, a tutaj, o dziwo, rację ma Jerzy Łoziński.

Dziękuję serdecznie, jeśli jeszcze nie przerwaliście lektury tego artykułu.

Chociażby w trakcie narady u Elronda, sam Aragorn wspomina, że pomimo wszelkich starań Dunedainów, mieszkańcy Bree i okolic wciąż odnoszą się do niego bez szacunku, nazywając go Łazikiem. Trudno doszukać się natomiast negatywnego zabarwienia w określeniu Obieżyświat – mnie kojarzy się on z dzielnym podróżnikiem, a nie włóczęgą.

W nowym wydaniu “Władcy Pierścieni” zostawiono natomiast to, co w Łozińskim najlepsze – piękne, poetyckie tłumaczenia wierszy i podniosły styl. Wszelkie utwory, takie jak chociażby wiersz Bilba, opowiadającego o wiosnach, których nie będzie mu już dane zobaczyć (utwór ten wybrałem na konkurs recytatorski w szkole podstawowej – niestety, jako jedyny z ośmiu uczestników, nie otrzymałem wyróżnienia), brzmią fantastycznie, a przy każdym pojawieniu się króla Theodena ciarki są po prostu gwarantowane.

Nowe wydanie “Władcy” ma jednak też swoje wady. Ilustracje Alana Lee, chociaż piękne, umieszczone są w losowych miejscach książki – w żaden sposób nie korespondują z opisywanymi obecnie wydarzeniami. Jest to tym bardziej irytujące, że chociażby w “Silmarillionie”, który w księgarniach pojawił się wcześniej, nie ma tego problemu i dzieła Teda Nasmitha odzwierciedlają to, co dzieje się w powieści. Mam nadzieję, że jeśli Zysk zdecyduje się w podobnej oprawie wydać inne książki Tolkiena (trzymam za to kciuki!), zostanie to poprawione.

Poza samą treścią “Władcy Pierścieni”, w nowym wydaniu znaleźć można również dodatki takie jak przedmowa samego autora, prolog wprowadzający w świat Śródziemia, piękne ilustracje, mapy i ogromną liczbę innych treści dotyczących poszczególnych bohaterów i ich historii. Według mnie w tej kwestii lepiej być po prostu nie mogło.

Podsumowując:

Nowe, przepiękne wydanie “Władcy Pierścieni” to wspaniałe uzupełnienie kolekcji każdego fana twórczości Profesora, ale również wspaniały prezent na rozpoczęcie przygody ze Śródziemiem. Większość błędów obecnych we wcześniejszym tłumaczeniu Jerzego Łozińskiego została poprawiona (nie naruszono natomiast przełożonych z rozmachem wierszy i pieśni) i na próżno można szukać w nim Sama Gaduły i Bilba Bagosza, ilustracje Alana Lee to przyjemność dla oka, a ogromna liczba materiałów dodatkowych będzie nie lada gratką dla każdego czytelnika. Nawet jeśli jesteście zagorzałymi fanami “Władcy Pierścieni” w przekładzie Marii Skibniewskiej, to sądzę, że warto dać drugą szansę Jerzemu Łozińskiemu. Gorąco polecam.

Jeśli interesują Was też inne książki fantasy, serdecznie zapraszamy do lektury naszej listy.

PS. Który przekład Wy preferujecie i dlaczego?Kategorie:Czytanie, Klasyka, Książki, Literatura piękna, Zagraniczna fantastyka

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

4 replies

 1. Moim zdaniem, jest to bardzo przydatna opinia. Sam zastanawiałem się nad zakupem tego ilustrowanego wydania, lecz moje oczy kuło tłumaczenie pana Łoźińskiego (i obawiałem się powtórki z tamtego pamiętnego wydania). Lecz teraz wszelkie wątpliwości zostały rozwiane i śmiało mogę szykować się do zakupu 😀

  Polubione przez 1 osoba

 2. Ja jestem przywiązana do tłumaczenia Marii Skibniewskiej, ale to dlatego, że było pierwszą wersją, jaką czytałam – Łozińskiego nie miałam do tej pory w rękach, ale jak słyszałam o tym nieszczęsnym Łaziku, to aż mnie dreszcze przechodziły (od razu widzę takiego marsjańskiego łazika w środku Shire 😀 ). Ale koniecznie muszę sobie dokupić to wydanie, bo jest przepiękne, no i te dodatki w środku mnie przekonują 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  • Ja podobnie miałem z Łozińskim – moje pierwsze tłumaczenie. Co do Łazika – nie brzmi on może dobrze, ale bliższy jest na pewno prawdy niż Obieżyświat. 🙂
   Jest przepiękne, nie da się ukryć. Tym bardziej, że mają się w podobnym wydaniu pojawić jeszcze inne książki Profesora. 🙂

   Polubienie

Zostaw komentarz...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: